OnePlus Ace 7
- Model: Ace 7
- Brand: OnePlus
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 9000 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 16MP
🛒 BUY
Compare OnePlus Ace 7 with other models:
OnePlus Ace 7 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0 in ( mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back, aluminum frame |
| Water resistant | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Black, White, Silver |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 111.7 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2800 px |
| Points per inch | 454 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | % |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Additional Features | -185Hz, PWM, HDR10+, Dolby Vision, HDR Vivid |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 840 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, ColorOS 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3", 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
Battery
| Capacity | 9000 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-100W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
OnePlus Ace 7 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
