Oppo Pad 5 Pro
- Model: Pad 5 Pro
- Brand: Oppo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 540 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 289.7 x 208.8 x 5.9 mm
- Weight: 672 g
- Chipset: Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: LCD 13.2 inches
- Battery: 13380 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Oppo Pad 5 Pro with other models:
Oppo Pad 5 Pro specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 21 |
Price
| First price | 540 EUR |
Design
| Height | 11.41 in (289.7 mm) |
| Width | 8.22 in (208.8 mm) |
| Depth | 0.23 in (5.9 mm) |
| Weight | 23.7 oz (672 grams) |
| Build materials | Aluminum frame, aluminum back |
| Water resistant | Stylus support Keyboard support |
| Colors | Gold, Brown, Purple |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | LCD |
| Size | 13.2 in |
| Screen Area | 530.0 cm2 |
| Resolution | 2120 x 3000 px |
| Points per inch | 315 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 87.6% |
| Additional Features | -144Hz, 700 nits (typ), 1000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 840 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, ColorOS 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | |
Connectivity
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, aptX HD, Adaptive, LHDC 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Battery
| Capacity | 13380 mAh |
| Type |
|
| Charging | -67W Fast charging, UFCS, 13.5W Power Delivery |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (8 speakers) |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Oppo Pad 5 Pro Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
