Oppo Pad 6
- Model: Pad 6
- Brand: Oppo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 440 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 266.9 x 193.4 x 6 mm
- Weight: 577 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 9500s (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: IPS LCD 12.1 inches
- Battery: 10420 mAh
- Rear camera: Single, 8MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Oppo Pad 6 with other models:
Oppo Pad 6 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May 25 |
Price
| First price | 440 EUR |
Design
| Height | 10.51 in (266.9 mm) |
| Width | 7.61 in (193.4 mm) |
| Depth | 0.24 in (6 mm) |
| Weight | 20.35 oz (577 grams) |
| Water resistant | Stylus support |
| Colors | Silver, Gray, Blue |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 12.1 in |
| Screen Area | 445.2 cm2 |
| Resolution | 2120 x 3000 px |
| Points per inch | 304 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 86.2% |
| Additional Features | -144Hz, 600 nits (typ), 900 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
|
| GPU | - Immortalis-G925 MC12 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, ColorOS 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, accessory connector |
Battery
| Capacity | 10420 mAh |
| Type |
|
| Charging | -67W Fast charging, 67W UFCS, 55W PPS, 18W Power Delivery |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-24-bit/192kHz audio -stereo speakers (6 speakers) |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Oppo Pad 6 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
