Oppo Pad Mini
- Model: Pad Mini
- Brand: Oppo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 460 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 194.4 x 132.4 x 5.4 mm
- Weight: 279 g
- Chipset: Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 8.8 inches
- Battery: 8000 mAh
- Rear camera: Single, 13MP
- Front camera: Single, 8MP
🛒 BUY
Compare Oppo Pad Mini with other models:
Oppo Pad Mini specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 21 |
Price
| First price | 460 EUR |
Design
| Height | 7.65 in (194.4 mm) |
| Width | 5.21 in (132.4 mm) |
| Depth | 0.21 in (5.4 mm) |
| Weight | 9.84 oz (279 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Monet Purple, Space Gray, Mint Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 8.8 in |
| Screen Area | 230.6 cm2 |
| Resolution | 1680 x 2520 px |
| Points per inch | 344 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 3:2 |
| Ratio (screen:body) | 89.6% |
| Additional Features | -144Hz, 800 nits (typ), 1600 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 829 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, ColorOS 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -13 MP |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -8 MP |
| Video Recording | 1080p@30fps |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | |
Connectivity
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes, aptX HD, LDAC, LHDC 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Battery
| Capacity | 8000 mAh |
| Type |
|
| Charging | -67W Fast charging, UFCS |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers (2 speakers) |
Sensors
Accelerometer, proximity (accessories only), gyro, compass |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Oppo Pad Mini Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
