Samsung Galaxy Z Fold Wide
- Model: Galaxy Z Fold Wide
- Brand: Samsung
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 161.4 x 123.9 x 4.9 mm
- Weight: 199 g
- Chipset: Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2 7.6 inches
- Battery: 4800 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 10MP
🛒 BUY
Compare Samsung Galaxy Z Fold Wide with other models:
Samsung Galaxy Z Fold Wide specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.35 in (161.4 mm) |
| Width | 4.88 in (123.9 mm) |
| Depth | 0.19 in (4.9 mm) |
| Weight | 7.02 oz (199 grams) |
| Water resistant | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Advanced Armor aluminum frame |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | Foldable Dynamic LTPO AMOLED 2 |
| Size | 7.6 in |
| Screen Area | 175.7 cm2 |
| Resolution | 1828 x 2584 px |
| Points per inch | 416 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | 87.9% |
| Additional Features | -120Hz, HDR10+ |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Qualcomm SM8750-AC Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
|
| GPU | - Adreno 830 (1200 MHz) |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, up to 7 major Android upgrades, One UI 8 |
| User Interface | up to 7 major Android upgrades |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, (wide), PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs |
-10 MP, f/2.2, 18mm (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA/Sub6 |
|
| SIM Card | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 4800 mAh |
| Type | Li-Po |
| Charging | -45W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-High-bitrate audio support -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Samsung Galaxy Z Fold Wide Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
