Ulefone Note 22
- Model: Note 22
- Brand: Ulefone
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 60 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 135.6 x 70.2 x 11.1 mm
- Weight: 161.6 g
- Chipset: Unisoc T7100
- Built-in memory:
- Screen: IPS LCD 5 inches
- Battery: 3000 mAh
- Rear camera: Single, 2MP
- Front camera: Single, 0.3MP
🛒 BUY
Compare Ulefone Note 22 with other models:
Ulefone Note 22 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May |
Price
| First price | 60 EUR |
Design
| Height | 5.34 in (135.6 mm) |
| Width | 2.76 in (70.2 mm) |
| Depth | 0.44 in (11.1 mm) |
| Weight | 5.7 oz (161.6 grams) |
| Water resistant |
|
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | IPS LCD |
| Size | 5 in |
| Screen Area | 68.9 cm2 |
| Resolution | 480 x 854 px |
| Points per inch | 196 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 16:9 |
| Ratio (screen:body) | 72.4% |
| Additional Features | -400 nits |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core 1.8 GHz |
|
| GPU | - PowerVR GE8322 |
|
Memory
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 16 (Go edition) |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -2 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 720p@30fps |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -0.3 MP |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Po, removable |
| Charging | -5W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
Accelerometer, proximity |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Ulefone Note 22 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
