vivo iQOO 15T
- Model: iQOO 15T
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: x x mm
- Weight: 0 g
- Chipset: MediaTek Dimensity 9500 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: AMOLED 6.83 inches
- Battery: 8000 mAh
- Rear camera: Dual, 200MP
- Front camera: Single, 16MP
🛒 BUY
Compare vivo iQOO 15T with other models:
vivo iQOO 15T specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 0 in ( mm) |
| Width | 0 in ( mm) |
| Depth | 0 in ( mm) |
| Weight | 0 oz (0 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Color-changing rear panel (gray color only) |
| Colors | Gray |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.83 in |
| Screen Area | 112.6 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 px |
| Points per inch | 450 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 20:9 |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -144Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - MediaTek Dimensity 9500 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
|
| GPU | - Mali-G1 Ultra MC12 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, OriginOS 6 |
| User Interface | OriginOS 6 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-200 MP, (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -16 MP (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | Yes |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 8000 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-100W Fast charging, PPS, Power Delivery |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-24-bit/192kHz Hi-Res audio -stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
vivo iQOO 15T Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
