Huawei Watch Buds 2
- Model: Watch Buds 2
- Brand: Huawei
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 440 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 47 x 47 x 14.7 mm
- Weight: 54.5 g
- Chipset:
- Built-in memory:
- Screen: LTPO AMOLED 1.5 inches
- Battery: 410 mAh
- Rear camera: , 0MP
- Front camera: , 0MP
🛒 BUY
Compare Huawei Watch Buds 2 with other models:
Huawei Watch Buds 2 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 20 |
Price
| First price | 440 EUR |
Design
| Height | 1.85 in (47 mm) |
| Width | 1.85 in (47 mm) |
| Depth | 0.58 in (14.7 mm) |
| Weight | 1.92 oz (54.5 grams) |
| Build materials | Titanium alloy frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| Water resistant | Built-in wireless earbuds housed beneath the display; charging from the watch Compatible with standard 22mm straps |
| Colors | Black, Silver |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | LTPO AMOLED |
| Size | 1.5 in |
| Screen Area | cm2 |
| Resolution | 466 x 466 px |
| Points per inch | 310 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | |
| Ratio (screen:body) | % |
| Additional Features | -3000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| CPU |
Memory
| Internal Memory |
|
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | HarmonyOS |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras |
|
| Specs | -No |
Selfie camera
| Number of Cameras |
|
| Specs | - |
Cellular
| Bands | No cellular connectivity |
|
-2G - N/A -3G - N/A -4G - N/A |
|
| SIM Card | No |
| Speed | No |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| USB | No |
Battery
| Capacity | 410 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Charging | -Wireless |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
Sensors
Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
Huawei Watch Buds 2 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
