OnePlus Ace 6 Ultra
- Model: Ace 6 Ultra
- Brand: OnePlus
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 440 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 162.5 x 77.5 x 8.5 mm
- Weight: 217 g
- Chipset: Mediatek Dimensity 9500 (3 nm)
- Built-in memory: 256GB 12GB RAM
- Screen: AMOLED 6.78 inches
- Battery: 8600 mAh
- Rear camera: Dual, 50MP
- Front camera: Single, 16MP
🛒 BUY
Compare OnePlus Ace 6 Ultra with other models:
OnePlus Ace 6 Ultra specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, April 28 |
Price
| First price | 440 EUR |
Design
| Height | 6.4 in (162.5 mm) |
| Width | 3.05 in (77.5 mm) |
| Depth | 0.33 in (8.5 mm) |
| Weight | 7.65 oz (217 grams) |
| Build materials | Glass front (Crystal Shield Glass), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Water resistant | IP66/IP68/IP69/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Ace Awakening, Metal Storm |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.78 in |
| Screen Area | 112.4 cm2 |
| Resolution | 1272 x 2772 px |
| Points per inch | 450 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 89.3% |
| Screen Protection | Crystal Shield Glass |
| Additional Features | -165Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, 800 nits (typ), 1800 nits (HBM) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
|
| CPU | - Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
|
| GPU | - Mali-G1 Ultra MC12 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, ColorOS 16 |
| User Interface | ColorOS 16 |
Main Camera
| Number of Cameras | Dual |
| Specs |
-50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.55", PDAF, OIS |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -16 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/3" |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 1800 / 1900 GSM 850 / 900 / 1800 -3G - HSDPA 850 / 900 / 2100 -4G - 1/3/4/5/8/18/19/26/28A/34/38/39/40/41/42/43/48/66 LTE -5G - 1, 3, 5, 8, 18, 26, 28A, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 8600 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging | -120W Fast charging, PPS(55W), Power Delivery (13.5W) |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
OnePlus Ace 6 Ultra Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
