Ulefone Armor Mini 5
- Model: Armor Mini 5
- Brand: Ulefone
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price: 90 EUR
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 142 x 62 x 16.5 mm
- Weight: 170 g
- Chipset: MT6739
- Built-in memory:
- Screen: 2.8 inches
- Battery: 2500 mAh
- Rear camera: Single, 0.3MP
- Front camera: , 0.3MP
🛒 BUY
Compare Ulefone Armor Mini 5 with other models:
Ulefone Armor Mini 5 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026, May |
Price
| First price | 90 EUR |
Design
| Height | 5.59 in (142 mm) |
| Width | 2.44 in (62 mm) |
| Depth | 0.65 in (16.5 mm) |
| Weight | 6 oz (170 grams) |
| Water resistant | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 2m Flashlight |
| Colors | Black |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | |
| Size | 2.8 in |
| Screen Area | 24.3 cm2 |
| Resolution | 240 x 320 px |
| Points per inch | 143 PPI |
| Color Depth | 16M |
| Ratio (height:width) | 4:3 |
| Ratio (screen:body) | 27.6% |
| Additional Features | - |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | - MT6739 |
| CPU |
Memory
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Memory Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Software
| Operating System (OS) | Android 11 (Go edition) |
| User Interface |
|
Main Camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -0.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video Recording | Yes |
Selfie camera
| Number of Cameras |
|
| Specs | -0.3 MP |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 -4G - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 41, 66 |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C |
Battery
| Capacity | 2500 mAh |
| Type |
|
| Charging | -5W Fast charging |
Audio
| Headphone Jack | Yes |
| Radio | FM radio |
Sensors
No |
Other specifications
| Others | -MP3/MP4 player |
Performance Benchmark
Ulefone Armor Mini 5 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
