vivo S60
- Model: S60
- Brand: vivo
- Rating: 0 out of 5 (0 votes)
- Price:
- Year of manufacture: 2026
- Dimensions: 157.5 x 74.3 x 7.9 mm
- Weight: 207 g
- Chipset: Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
- Built-in memory: 256GB 8GB RAM
- Screen: AMOLED 6.59 inches
- Battery: 7200 mAh
- Rear camera: Triple, 50MP
- Front camera: Single, 50MP
🛒 BUY
Compare vivo S60 with other models:
vivo S60 specs
Common | Price | Design | Screen | Hardware | Memory | Software | Main Camera | Selfie camera | Cellular | Connectivity | Battery | Audio | Sensors | Performance Benchmark
Copy all specifications by clicking here
Common
| Brand and model | |
| Launch date | 2026 |
Price
| First price |
|
Design
| Height | 6.2 in (157.5 mm) |
| Width | 2.93 in (74.3 mm) |
| Depth | 0.31 in (7.9 mm) |
| Weight | 7.3 oz (207 grams) |
| Build materials | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Water resistant | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Gray, White, Green |
| Case | Buy a case from Amazon |
Screen
| Technology | AMOLED |
| Size | 6.59 in |
| Screen Area | 106.1 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2750 px |
| Points per inch | 459 PPI |
| Color Depth | 1B |
| Ratio (height:width) | 19.5:9 |
| Ratio (screen:body) | 90.7% |
| Additional Features | -HDR, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Screen protector | Buy a screen protector from Amazon |
Hardware
| Chipset | ||
| CPU | - Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
|
| GPU | - Adreno 735 |
|
Memory
| Internal Memory | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Memory Card Slot | No |
Software
| Operating System (OS) | Android 16, OriginOS 6 |
| User Interface | OriginOS 6 |
Main Camera
| Number of Cameras | Triple |
| Specs |
-50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR, color spectrum sensor |
| Video Recording | 4K, 1080p, gyro-EIS |
Selfie camera
| Number of Cameras | Single |
| Specs | -50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p |
Cellular
| Bands | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|
-2G - GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 -3G - HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 -4G - LTE -5G - SA/NSA |
|
| SIM Card | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Connectivity
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Battery
| Capacity | 7200 mAh |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Charging |
-90W Fast charging, Power Delivery |
Audio
| Headphone Jack | No |
| Radio | No |
| Others |
-stereo speakers |
Sensors
Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, compass, proximity , Infrared blaster |
Other specifications
| Others |
|
Performance Benchmark
vivo S60 Reviews and Opinions
Be the first to share your opinion! Do you have any observations or personal experiences you would like to share? Your insights are valuable to us and our community. Leave a comment, and let's discuss the pros and cons of this model together!
